000

2020. április 14., kedd

A feltámadástól pünkösdig

Jézus földi útjának utolsó szakaszáról szólunk. Arról a hét hétről, ill. ötven napról, amelyet ezt az útszakaszt időben átfogja. Rendkívül fontos ez az idő nemcsak azért, mert az egyház és misszió korszakát készíti elő, hanem azért, mert Krisztus feltámadása nélkül „semmit sem ér a ti hitetek“´(1Kor 15,17), így üres a mi igehirdetésünk de „üres a ti hitetek is“ (1Kor 15,14). Bajainkat tetéző elveszett és hazug emberek vagyunk. E szavakat nem valami sajátos önmarcangolás mondatja Pál apostollal, hanem életének és hitének józan, vagy ha úgy tetszik, kijózanító összegezése. Mivel a Jézus feltámadásában vetett hit igen fontos, meg kell hallgatnunk azokat a tanukat és vallomásokat, átgondolni azokat az eseményeket, amelyek ez alatt az ötven nap alatt történtek.

Giotto: Krisztus mennybemenetele
Bizonyára idő kellet ahhoz, hogy Krisztus akkori követői megértsék a történteket még akkor is, ha a feltámadásról szóló s Bibliánkban található vallomások, elkezdve attól az első mozzanattól, hogy Mária Magdaléna kora reggel Jézus sírjához megy, ahonnan felfoghatatlan és meghökkentő élményével rémületében Péterhez és Jánoshoz fut, hogy elmondja riadt szívének alig érthető észrevételét a kőről, amely nincs a helyén… (Jn. 20, 1k). Ettől a híradástól kezdve minden „húsvéti híradás „egyetlen pontra, a feltámadásra – mégpedig a Jézus feltámadására irányuló elbeszélésnek nevezhetünk.

Ezek az elbeszélések különböző személyekhez kötődnek, akiket mai kifejezéssel adatközlőknek nevezhetnénk. Minden hír mögött egy nő, vagy egy férfi arca áll. Sehol nincs suttogó propaganda, csendben terjedő rémhír: azt mondják, vagy halottad már a legújabbat. Neve van annak, aki szól, és annak is, aki hallja. Vagy pedig egy gyűjtőfogalom „tanítványok“ jelzi, hogy a hír egyre növekvő hallgatói körben válik ismertté:

Jézus megjelenik az üres sírnál Mária Magdolnának – Jn 20,11-18

Jézus megjelenik az asszonyoknak –  Mt 28,1 / Mk 16,1, Lk 24,10

Jézus megjelenik Simon Péternek – Lk 24,34 / 1Kor 15,5

Jézus megjelenik a két tanítványnak az emmausi úton – Lk 24,13-35

Jézus megjelenik a tanítványoknak „Tamás távollétében“ – Lk 24, 36-43 / Jn 20,19-25

Jézus megjelenik a tanítványoknak Tamás jelenlétében – Jn 20,26-29

Jézus megjelenik a tanítványoknak a Tibériás tengernél – Jn 21,1-23

Jézus megjelenik a tizenegy tanítványnak Galileában egy hegyen – Mt 28,16-17 / 1Kor 15,6

Jézus mennybemenetele – Lk 24,49-53 / ApCsel 1, 3-11

Jézus feltámadása után negyven napig tartózkodott a földön. A negyvenedik napon megjelent Jeruzsálemben, ahova az apostolok visszatértek. Kiadta a missziós parancsot, majd meghagyta tanítványainak, hogy maradjanak együtt Jeruzsálemben, mígnem elküldi nekik a Szentlelket maga helyett. Aztán kivezette őket az Olajfák hegyére és a szemük láttára fölemelkedett az égbe. A tanítványok mind-addig merően nézték a távozó Jézust, míg egy felhő el nem fedte őt tekintetük elől.



JOBB NÉKTEK ÍGY


 „Jobb néktek így, hogy immár elmegyek”
Bár szívetek sajog, vérzik e szóra.
Ám fájdalom bölcsője az örömnek,
S enyészet az öröklét hordozója.
Virág fakad a sírhalom tövében.
Érettetek s még sokakért folyt vérem,
Jobb néktek így!…

Jobb néktek így! Nem ismertek ti még,
Nem, lélekben, csak múló porhüvelyben;
Ím lássátok a megtisztult Igét,
Mi salak volt – a test – eztán pihenjen.
A lelket egykor rátok majd kiontom,
Hogy kebleteken égi láng lobogjon.
Jobb néktek így!…

Jobb néktek így! Míg féltve őrzi anyja,
Nem oly merész, nem oly erős a gyermek.
De künn a síkon, önmagára hagyva
Tanul szemébe nézni fergetegnek.
Keblét viharra, vészre bátran tárva, –
Ott születik a hős a bősz csatákba’…
Jobb néktek így!…

Jobb néktek így! Bár most nem értitek,
Hisz könnyben úszik szemetek pillája,
Ám lesz idő, igen, megéritek,
Hogy tisztán láttok napba’, éjszakába.
A hívőké az élet koronája,
Higgyétek hát a szó akárhogy fájna:
Jobb néktek így!

Vajkó Pál

2019. december 9., hétfő

„Készítsetek adaptert a templomhoz!”

Sajátos parafrázisa ádvent mottójának, keresztelő János szavainak – aki arra biztatott, hogy „készítsétek az Úr útját, és egyengessétek ösvényeit” (Mt 3,3) – az, ahogyan a Szolnoki Evangélikus Egyházközségben fogalmaznak: készítsetek adaptert a templomnak, akadálymentesítsétek a lelkek útját az Úrhoz!


A templomokat valamikor a városok közepére építették, ezzel kifejezve, hogy Isten az élet tengelye, és a hit az élet minden területét meghatározza.
Idővel a templomok – és a hit – az élet perifériájára kerültek. Ma már nehezen kapcsoljuk össze egymással a hitet és a hétköznapi életet, Istent és embert, a gyülekezetet és a várost. A templom legfeljebb különleges ünnepi alkalmak helyszíne, legtöbbek gondolkodásában csupán letűnt korok mementója. Régebben, egy alapvetően keresztyén módra működő világban – amikor ugyanaz az értékrend jelent meg a magánéletben, a hivatásban és az iskolában, mint a templomban – elegendő volt szavakkal hirdetni az evangéliumot. Az út elő volt készítve, és az üzenet minden oldalról gyakorlati támogatást kapott. Ma ez nem így van.
Ezért korunkban megnő annak a jelentősége, hogy az evangélium logikáját lássuk működés közben, kiábrázolva. Ennek a terepe a gyülekezet, és semmi más.

A hétköznapi élettől elszakadt templomot ezért össze kell kapcsolni a várossal. A hitet a hétköznapokkal. Az embereket Istennel.
A technika világában két – látszólag – össze nem illeszthető eszköz között egy adapter teremtheti meg a kapcsolatot. A telefon töltőkábelét nem közvetlenül a konnektorba csatlakoztatjuk, hanem szükség van egy adapterre, amely a készülék és az áramforrás között összeköttetést teremt, biztosítja a töltést.
Jelképesen és fizikai valóságban is a szolnoki evangélikus templom „adaptere” lesz az az épület, amelynek alapkövét 2019. november 30-án helyezték el ünnepi istentisztelet keretében, amelyen Dr. Fabiny Tamás püspök, Győri Péter Benjámin lelkész-esperes, a gyülekezet énekkara és más tagjai, sőt a vendégek is mind szolgáltak – legalább egy áldás, a közös imádság, támogató adományok vagy személyes jelenlét révén. Jelen volt az ünnepségen Dr. Kállai Mária országgyűlési képviselő és Szalay Ferenc polgármester is, akik ugyancsak fontosnak tartják a gyülekezet szolgálatát a városban, és ezért többféle módon támogatták az építkezést is.


Az Adapterház lelki és fizikai értelemben is segít akadálymentesíteni a templom, a gyülekezet – és azon keresztül Isten – megközelítését. A templom előszobája, hétköznapi találkozások helyszíne lesz. Helyet kapnak benne a közösségi élet alapvető feltételei – például egy társalkodó tér, konyha és mosdók. Az új, korszerű fűtés lehetővé teszi, hogy egész évben a hét minden napján használatban legyen a templom, és kötetlen találkozások helyszínévé váljék. Minthogy a Szolnoki Evangélikus Egyházközség „Gyülekezet a városért”, az a célja, hogy a város és környéke minden lakója számára otthonossá, természetessé tegye az Istennel való napi találkozást. Senki sem lehet „idegen és jövevény” Jézus közelében, hanem „Isten házanépe” – ahogyan a meghívón és püspök úr igehirdetésében szereplő ige, az Efézus 2,19 mondja.


Az alapkő elhelyezésekor az építkezésben való részvétel jelképeként elvégzett három kalapácsütés kíséretében áldások hangzottak el a gyülekezet és az ökumenikus lelkészkör tagjai részéről is.

Cikk: Győri Péter Benjámin esperes
Képek: Kustra Csaba

2019. október 2., szerda

Tisztségviselők és presbiterek továbbképző napja volt Albertiben




A Dél-pest Megyei Egyházmegye tisztségviselői és presbiterei 2019. szeptember 28-án, szombaton, az alberti egyházközség iskolájának tornatermében ismét összegyűltek, hogy közösen gondolkozzanak a gyülekezeti élet dolgairól. Az alkalom közös igehallgatással és imádsággal kezdődött, melyet Szilák-Túri Krisztina alberti lelkész tartott, aki egyben az egyházmegyétől is búcsúzott, mivel októbertől Piliscsabán folytatja tovább szolgálatát.


A találkozó Győri Péter Benjámin esperes felvezető szavaival és irányításával folytatódott. Az esperes ezen az alkalmon a gyülekezeti stratégia fontosságára irányította a figyelmet, amit minden közösségnek újra és újra tisztáznia kell magában, mielőtt bármilyen tevékenységbe belekezd. Minden gyülekezetnek fontos látnia magáról, hogy valójában miért van? miért szervezi, tartja az egyes alkalmait? Ebben a gondolkozásban szükséges meglátni négyirányú küldetésünket is, melyek segítenek abban, hogy ne váljon egyoldalúvá a tevékenységünk: Az embereket összekapcsolni Istennel, egymással, a körülöttünk élőkkel és a kultúrával. Az esperes rámutatott arra is, hogy miközben elmerülünk a napi feladatok, több időt igénylő folyamatok megvalósításában, jó olyan terveket is támogatni, amik tíz - ötven éves távlatokra vonatkoznak.

Az esperesi előadás után, kiscsoportos és közös megbeszélés következett, ahol minden résztvevő lehetőséget kapott a témával kapcsolatos tapasztalatának, véleményének és kérdéseinek megszólaltatására. 
A továbbképzés rövid egyházmegyei közgyűléssel folytatódott, melyet Bárdossy Tamás felügyelő vezetett. A találkozónak ebben a részében a közgyűlés tagjai az egyházmegyei tisztségviselők és megbízottak jelentéseit tekintette át és beszélte meg.
Az egyházmegye előzetes tervei szerint a következő képzési nap 2020. április hónapjában várható.

Szöveg: Kustra Csaba
Képek: Kustra Csaba és Bárdossy Tamás

2019. szeptember 13., péntek

Egyházmegyei képzési nap és közgyűlés

Immár hagyományosan egy napon tartjuk az egyházmegye képzési napját és közgyűlését. A képzési napon ezúttal - a korábbiakra építve - gyakorlatias kérdést dolgozunk föl: a gyülekezetek stratégiájának elkészítéséhez, illetve fejlesztéséhez járulunk hozzá.
 A meghívást küldjük minden közgyűlési tagnak, gyülekezeti tisztségviselőnek és a korábbi képzési napokon részt vetteknek.
 Az alábbi jelentkezési lap segítségével kérjük visszajelzését a részvételi szándékról, illetve az esetleges kimentésről.
 Helyszín: Alberti, evangélikus iskola (Albertirsa, Pesti út 106.)
 Jelentkezési határidő: 2019. szeptember 22.
 A nap várható programja:
 8.30                    – érkezés, regisztráció
9.00   – 10.15  – áhítat és bevezető előadás
10.15 – 10.30  – szünet
10.30 – 11.15  – témafeldolgozás csoportban
11.15 – 11.30  – szünet
11.30 – 12.30  – reflexiók, képzési nap programjának zárása, hivatalos közgyűlési témák, döntések

És a meghívó a közgyűlésre: 

               DÉL-PEST MEGYEI EVANGÉLIKUS EGYHÁZMEGYE ESPERESI HIVATALA

5000 Szolnok, Verseghy park 2. ( 20-824-4829 * delpestmegye@lutheran.hu

Albertirsa, 2019. szeptember 13.
 Az egyházmegyei presbitérium tagjainak,
gyülekezeti elnökségeknek és közgyűlési küldötteknek,
megbízottaknak és meghívottaknak

M E G H Í V Ó

Tisztelettel és szeretettel hívjuk az egyházmegyei közgyűlés tagjait, az egyházmegyei tisztségviselőket, illetve az egyházközségek érdeklődő tagjait a

2019. szeptember 28-án, 11.30-kor kezdődő,
az alberti evangélikus iskolában (Albertirsa Pesti út 106.) tartandó

egyházmegyei közgyűlésre.

Napirend:
 1.      Tisztségviselők és egyházmegyei presbitérium éves jelentése
2.      Tájékoztatók
3.      Egyebek
 A közgyűlési tagoktól kérjük, jelezzenek vissza jelenlétükről a
oldalon, s szintén itt kérjük jelezni a kimentéseket is. Egyben szeretettel várunk mindenkit a 9.00-kor kezdődő egyházmegyei képzési napra is - valamint  a képzésen résztvevőket is szívesen látjuk érdeklődőként a közgyűlésen.
  
Tisztelettel és szeretettel:       

Bárdossy Tamás

Győri Péter Benjámin
ehm. felügyelő

esperes