000

2019. augusztus 29., csütörtök


Partitúra zenei és sport tábor Szolnokon

„Szárnyra kelnek, mint a sasok…” Idén tizenharmadik alkalommal került megrendezésre a szolnoki partitúra zenei és sport tábor, melyen ötven gyermek vett részt. A 2019. augusztus 4-től 10-éig tartó esemény kapcsán elmondható, hogy ez a létszám teljesen be is töltötte a szolnoki evangélikus és református gyülekezetek befogadó és ellátó képességét.
Ennek az évnek a gondolatmenetét Ézsaiás próféta közismert igéje hatotta át, nemcsak a reggeli és esti áhítatokon, hanem az egyes napok egészében. A fő téma és a lelki élet jelenségei a repülés, és az áramlástanból vett példák alapján lettek napról napra kibontva. (checklist  vagyis utasításlista, felhajtóerő, vezérsíkok, turbulencia  vagyis légörvények, átesés, önálló repülés) A tábor lelki vezetését Győri Péter Benjámin esperes irányításával, Végh Miklós református, Győri Tamás József, Kustra Csaba, Blatniczky János Dániel evangélikus lelkészek segítették. Az egy hetes együttlét rendje évek alatt kialakított mederben zajlott, melyben minden résztvevő megtalálhatta a helyét és napra lebontott tevékenységét. A tábor célja nem csupán egyfajta hasznos zenés, sportos nyári időtöltés volt, hanem misszió is, egyrészt a résztvevőknek, másrészt azoknak, akik reggel vagy este bekapcsolódtak a mindenki számára meghirdetett istentiszteletre és beszélgetésekre. 
Köszönet a szolnoki evangélikus és református gyülekezetnek és segítőiknek minden fáradozásáért, akik a nyári szabadságok és családi pihenések idején bevállalták ezt a szolgálatot.

Cikk és képek: Kustra Csaba



2019. június 7., péntek


Énekkari találkozó Vecsésen

Vecsés – A Dél-Pest Megyei Egyházmegye gyülekezetei 2019. május 19-én, cantate vasárnapján, énekkaraik találkozóját tartották. A nap különlegessége volt maga a helyszín, vagyis a megújított-átalakított vecsési evangélikus templom tere, ahol megszólalhattak a kórusok. Ebben az évben a szolnoki, bényei, alberti, péteri, vecsési és a maglódi gyülekezetek mutatták be azt a munkát, amit a gyülekezetekben végeznek ezen a szolgálaton keresztül is. A találkozó rendjét és menetét Hepp Éva az egyházmegye zenei megbízottja irányította. A jelenlevőket Heinemann Ildikó lelkész, mint házigazda és Győri Péter Benjámin, mint az egyházmegye esperese köszöntötte és bátorította. A vecsési gyülekezet az alkalom végén szeretetvendégséggel kedveskedett minden résztvevőnek. Az előzetes tervek szerint a következő évi találkozó helyszíne a Tápiószelei Evangélikus templomban lesz. Köszönet a résztvevő énekkaroknak és kórusvezetőinek, a napért megtett minden fáradozásukért.

Cikk és fotó: Kustra Csaba


2018. augusztus 8., szerda

Partitúra Zenei- és Kalandtábor Szolnokon

Tizenkettedik alkalommal tartottak zenei és sport tábort 2018. július 29. augusztus 4. között Szolnokon, az evangélikus gyülekezetben. 2007-től elkezdett Partitúra Zenei Tábor ebben az évben sportos, kalandos tartalommal bővült, de valójában eddig különállóan megvalósított gyülekezeti táborok összevonása is történt. Ennek eredményeképpen az eddig megszokott zenei foglalkozások mellett most a tartalomnak megfelelő helyszíneken sárkányhajó, falmászó, kerékpáros-íjász, labdajátékos, városszépítő-kertészkedő, városfelfedező élménytevékenységek is vártak a fiatalokra. A résztvevő gyermekeknek, de a szervezőknek is minden egyes nap tartalmát négy csoportbeosztásban lehetett megélni és lekövetni (zene, zsoltár, sport és kaland, beszélgetős csoport).


Az egész hét tevékenységeit Dániel könyvének igei vezetése hatotta át: 

1. Ismerd fel a helyzetet! (Dán 1, 1-5)
2. Vedd fel a kesztyűt! (Dán 1, 3-8)
3. Edzz és tanulj! (Dán 1, 18-21)
4. Küzdj meg! (Dán 1, 8-15) 
5. Győzz! (Dán 3)
6. Tarts ki! (Dán 6)

A reggeli esti áhítatokon Győri Péter Benjámin, Győri Tamás József, Kustra Csaba, Végh Miklós lelkészek szolgáltak.


A tizenkettedik Partitúra Táborról elmondható, hogy formabontó módon kilépett a saját megszokott kereteiből. Tette ezt azzal, hogy észrevehetőbb módon megjelent a városban, mint eddig. A nyári szabadsági szezon kellős közepén, elkötelezett szolgálatra bevont nagyszámú segítőt nemcsak a gyülekezetből, hanem a gyülekezethez nem tartozókból is. (pl. sárkányhajó, falmászó oktatók vagy a városi főkertész) Az esti nyilvános áhítatokra és az azt követő beszélgetésre bevonzott olyan személyeket is, akik csak éppen arra jártak, vagy csak ritkán jutnak el gyülekezetbe. Az utolsó lezáró napon azzal a meggyőződéssel búcsúztunk, hogy Isten igéjével áthatott fegyelmezett időbeosztású napok nem múlhatnak el csak úgy nyomtalanul.
„Így lesz az én beszédem, amely számból kimegy, nem tér vissza hozzám üresen, hanem megcselekszi, amit akarok…” (Ézs 55,11)

Köszönet a szolnoki evangélikus és református gyülekezetnek és minden segítőnek, akik szolgálatukkal, adományaikkal és eszközeikkel támogatták a tábor megvalósulását és célját.

Kép és cikk: Kustra Csaba

2018. június 18., hétfő

Lelkészkirándulás

A Dél-Pest Megyei Egyházmegye különböző programjai között mindig fontos helyet foglal el a lelkészek kirándulása, ahol a természetes összezártság során van lehetőség közös ügyinkről még többet beszélgetni. 


Ez valósult meg 2018. június 13. és 14. között, amikor a két nap során Maglód – Tatabánya – Tata – Lipót - Mosonmagyaróvár – Pozsony – Nagyszombat – Nyitra - Maglód útvonalat jártuk be. A közös együttlétek mellett természetesen előkerültek azok a tudnivalók vagy események is, melyek egy-egy városhoz kötődnek. (Turul-emlékmű, tatai vár, Lipóti pékség sikertörténete, a mosonmagyaróvári gyülekezet, a mosonmagyaróvári 1956-os és trianoni emlékmű története, pozsonyi, nagyszombati és nyitrai főbb nevezetességek) 


A programot Varsányi Ferenc a lelkészközösség felelős vezetője állította össze és irányította. Az út során segítségünkre volt Kiss Miklós esperes, egyben a mosonmagyaróvári gyülekezet lelkésze, valamint Mátyás Áron a pozsonyi nagykövetség munkatársa. Köszönet a szervezőknek minden fáradozásukért.

Cikk és kép: Kustra Csaba