000

2016. február 15., hétfő

Pénztárosok találkozója Pilisen

A Dél-Pest Megyei Egyházmegye életében minden évben fontos helyet kap a gyülekezetek közötti gazdasági, pénzügyi egyeztetés és a „közös nevezők” kialakításához szükséges tájékoztatás. Ez történt meg 2016. február 13-án, szombat délelőtt a Pilisi Evangélikus Egyházközség gyülekezeti termében, melyre mintegy húsz pénztáros és pénzügyekért felelős személy gyűlt össze.


A 2015-2016. évi gyülekezeteket érintő számviteli feladatokra való felkészítést Dobrovolni Máté egyházmegyei másodfelügyelő, korábbi számvevőszéki elnök és Cservenák Anna az Országos Egyház képviselője végezte, akik az un. mókus és libra könyvelési programok kivetített oldalait áttekintve segítették a pénztárosokra váró pénzügyi beszámolók elkészítését. A tájékoztató előadások után a jelenlévők lehetőséget kaptak személyes kérdéseik megbeszélésére is.


Megállapítható, hogy minden egyes gyülekezetnek kihívást jelent a hosszú évtizedekig kézzel írott, sok esetben kockás füzet szintjén vezetett könyvelési módszerről átállni a digitális rendszerű könyvelésre és gondolkozásmódra. Ez a megyei szintű fórum arra hívatott, hogy ezt az átállást segítse, erősítse. Köszönet ezért az előadóknak, és a pilisi gyülekezet befogadó vendégszeretetének.

Cikk, kép: Kustra Csaba

2016. január 22., péntek

LMK Dabas-Gyónon

A várható egyházmegyei események sora 2016. évben január 13-án a Gyónon megtartott lelkészgyűléssel indult.


Az Istentisztelet szolgálatát Varsányi Ferenc a vasárnapi igei előkészítőt Balog Eszter és az előadást Csadó Balázs lelkészek végezték.
A Gyóni gyülekezet vendégszeretetében ezúton sem csalódtak azok a lelkészek, akik részt vettek ezen a találkozón.

Kép, cikk: Kustra Csaba

2015. december 11., péntek

Évzáró Közgyűlés

December 9-én, a naptári év lezárásaként, közgyűlésre gyűltek össze a megye küldöttei. Az irsai gyülekezet látta ismét vendégül a rendezvényt, ami ez alkalommal is kellemes , fűtött környezetet jelentett. A napirend első pontja az egyházmegyéhez benyújtott pályázatok elbírálásának az eredménye volt. 


A fontos adatokat és tudnivalókat Bárdossy Tamás, a Gazdasági Bizottság vezetője ismertette. Ezt követően a megüresedett gyűjteményi felelős megválasztására került sor. A jelölés és a választás sikeres volt, a közgyűlés Hodos Gábort, az irsai gyülekezet presbiterét egyhangúlag választotta meg. Zsinati küldötteink rendszeresen beszámolnak munkájukról, ez így történt most is. Dobrovolni Máté egyházmegyei másodfelügyelő, aki egyúttal a Zsinat Törvényelőkészítő Bizottságának is tagja, részletesen ismertette a korábbi és a legutóbbi zsinaton történteket. Végül az egyebek napirend lehetőséget adott különféle, a megyében sorra kerülő programok ismertetésére.


A közgyűlést - megelőzően és annak zárásaként is - Győri Péter Benjámin esperes áhítata és közös éneklés kertezte.

2015. november 23., hétfő

Missziói és diakóniai nap Albertiben

A Dél-Pest Megyei Egyházmegye egyik évzáró alkalmának számított 2015. november 21-én, szombaton, az alberti gyülekezet iskolájának tornatermében megrendezett missziói és diakóniai nap. Erre a beszélgetős, együtt-gondolkozós találkozóra ötven küldött érkezett a megye gyülekezeteiből. A találkozót Selmeczi Lajos lelkész az egyházmegye missziói felelőse nyitotta meg a hét igéjével, (Mindnyájunknak leplezetlenül kell odaállnunk Krisztus ítélőszéke elé. 2Kor 5,10) melyben minden résztvevő személyes felelősségére hívta fel a figyelmet a gyülekezeti munkában is.


A nap témája Győri Péter Benjámin esperes vezetésével került terítékre, mely azt vizsgálta, hogy mitől és hogyan elevenedik meg a gyülekezeti élet? Mik ennek a jellemzői? Mi ebben az ember a gyülekezet és mi ebben az Isten része? A küldöttek néhány igén keresztül, mint például az Apostolok Cselekedeteinek könyvének második fejezete végén megjelenő bizonyság: - „Az Úr pedig napról napra növelte a gyülekezetet az üdvözülőkkel”- előtt felfedezhető eseményeket közösen megvizsgálták és megbeszélték.  Az igék és az esperes segítségével pontokba szedve, mindenki elgondolkozott azon, hogy mik azok az alapvető belső törvényszerűségek, amik minden időben aktivizálják vagy akár leállítják a gyülekezet életét. A jelenlévők a felvetett kérdéseket négy csoportba tömörülve beszélték meg egymás között. 


A napot nemcsak a közös beszélgetés, hanem a közös éneklés is jellemezte, melyet a lelkészekből erre az alkalomra szerveződött csapat segítette Jansik Tamás hangosító támogatásával. 

Az alkalom előkészítését, levezetését és egy szerény vendéglátást a szolnoki és az alberti gyülekezetek végezték. Köszönet ebben minden segítségért.

Cikk, fotók: Kustra Csaba