000

2015. augusztus 10., hétfő

Partitúra zenei tábor Szolnokon

Ebben az évben sem maradt el a szolnoki „Partitúra” zenei tábor 2015. augusztus 2 és 8 között. A tábor a résztvevőknek ugyan augusztus 2-án, vasárnap délután indult, a szervező és vezető csoportnak azonban már az előző hét péntektől meg-kezdődött a helyszín, majd a várható események és tartalom részletes megismerésével és előkészítésével. Erről a táborról elmondható, hogy az elmúlt 9 év alatt közel 100 fiatal vett benne részt úgy, hogy a kiöregedők helyére mindig újabbak érkeznek, a régebbiekből pedig többen visszajárnak. Így volt ez most is. Külön öröm és érdekesség, hogy a vezetőknek és a segítőknek is legalább a fele régebbi résztvevőkből tevődik össze.


A tábor vezetésének az a főbb vezérelve, hogy amennyire csak lehet a táborba jelentkező személy anyagilag minél olcsóbban, tartalmilag viszont minél értékesebben összeállított módon töltse el a rendelkezésére álló hetet. Ezt a bizonyos tartalmat legelső sorban mindig Isten igéje, másrészt az erre épülő zene és közösségi lehetőségek adják meg.


Eddig is minden évnek meg volt az előre átgondolt és ki-dolgozott tematikája, most a „Tékozló fiú” címen ismert példázat (Lk 15, 11-32) öt napra szétbontott menete vezette egy-egy napnak a gondolatát. A tábor lelki vezetői Győri Péter Benjámin, Kustra Csaba, Bajnóczi Márió evangélikus és Végh Miklós református lelkészek az evangéliumot a közismert példázatban szereplő Atya viselkedéséből és gondolkodásmódjából megragadva hirdették. 

Augusztus 8-án, szombaton, a záró Istentiszteleten külön kiemelésre került annak a ténye, hogy 2016-ban 10 éves lesz a PARTITÚRA. Ez az örömteli kényszerhelyzet nemcsak a felelős szervezőket, hanem minden résztvevőt már most egyfajta készülődésre és tervezésre indították. 

 A számok alapján egyértelműen elmondható, hogy a tábor iránti érdeklődés évről-évre egyre nagyobb és a jelentkezők létszáma is egyre több. Ebben a helyzetben külön köszönet, a helybeli evangélikus és református gyülekezetnek a helytállásért és odaadó szolgálatért és nem utolsó sorban a sok támogató adományért. 

Cikk és képek: Kustra Csaba

2015. június 13., szombat

A Dél-Pest Megyei Egyházmegye lelkészei kirándulást tartottak

A Dél-Pest Megyei Egyházmegye lelkészei 15 fővel 2015. június 10 és 11-én közös kirándulást tartottak. A lelkészi tevékenység megszokott menetéből kizökkentő közösségi alkalmunkat Varsányi Ferenc a lelkészi munkaközösség felelőse szervezte és vezette.  


Ebben az esztendőben az első napon Ausztria területén található Fraknó, Bécsújhely, Kismarton településeket, majd a második napon Sopron és Fertőd városok főbb nevezetességeit látogattuk meg. Ezek közül kiemelhető, hogy Sopronban Gabnai Sándor helyi lelkész segítségével tekintettük meg a város evangélikus vonatkozású látnivalóit és egyben kaptunk egy rövid tájékoztatást a gyülekezet sajátos múltjáról és jelenéről. A nemrég felújított és hosszú ideig bírósági épületként működő soproni gyülekezeti ház adott helyet az úrvacsorai közösség megélésére is, melyen a lelkészi hivatalban szolgáló munkatársak is részt vettek. A két napos együttlétről elmondható, hogy nemcsak turisztikai látványosságokat nyújtott, hanem az egymással való közösséget is erősítette. Közös meggyőződésünk az, hogy az ezekhez hasonló alkalmak segítik az egyházmegyében ránk zúduló feladatok és szolgálatok eredményes és összehangolt megvalósítását.

Cikk: Kustra Csaba

2015. május 28., csütörtök

Évzáró közgyűlés

Május 27-én ismét összegyűltek az egyházmegye közgyűlési küldöttei Irsán a templomban. Fontos kérdésekről folyt a tanácskozás, hiszen az egyházközségek pénzügyi dokumentumait, valamint a tisztségviselők jelentéseit volt hivatott elfogadni a közgyűlés. A következő év tervezése is napirendre került. 


A gyűlést Győri Péter Benjámin imádsága nyitotta meg, befejezésként pedig az ÚRtól tanult imádságot közösen mondták el a küldöttek.

2015. május 26., kedd

Pünkösdi „zöldágazás” Maglódon és Mendén

A Maglódi Evangélikus Egyházközség mind a mai napig féltve őrzi és ápolja a pünkösdi templomdíszítés „zöldágazás” vallási népszokását. 


Ugyan ezt a népszokást Mendén is megtalálhatjuk. A templomdíszítés szokása Mendén Pünkösd ünnepéhez kapcsolódó, egyházi keretek között zajló tavaszköszöntő szokás. A három napos ünnepi időszakhoz kapcsolódó hagyomány elsősorban a helyi, szlovák eredetű evangélikus közösség tagjait érinti, de a mendei katolikusok és a környező települések evangélikusai is gyakori résztvevői az eseménynek.


A mendei hagyomány ma már a Szellemi Kulturális Örökség része.