000

2016. augusztus 11., csütörtök

Tíz éves a szolnoki „Partitúra” zenei tábor

Ebben az évben immár tizedik alkalommal került megrendezésre a zenei tábor július 31 és augusztus 6 között. Ennek a bizonyos tíz éves folyamatnak a jelentősége talán nem is annyira a résztvevőknek, hanem a tábornak helyet adó azt szervező gyülekezetnek vált hangsúlyossá. Ezt a bizonyos jelentőséget érzékeltette az a nagyméretű jubileumi torta is, melynek elfogyasztása az 53 résztvevő számára a záró esti vacsora fénypontjává is vált.


Elmondható az is, hogy az egész hét gondolatvilágát nemcsak az elmúlt tíz év, hanem Jézus szava is áthatotta János evangéliumának 6. fejezetéből:
  „ A beszédek, amelyeket mondtam nektek, Lélek és Élet.” (63. vers)
A tábort előkészítő vezető csapat oda figyelt arra, hogy az evangélium kijelentése reggeli-esti áhítatok mellett a csoportos beszélgetésekben, csoportos jelenetekben, dicsőítésekben, játékokban, vetélkedőkben is megjelenjen.

Ezt segítette a hét téma felbontása is:

1. Mi hajt? Mi az életed?
2. Erre szomjazol.
3. Ismerd meg Isten igazságát!
4. Ismerd meg Isten kegyelmét!
5. Bízz benne!
6. Engedj neki! Formálódj! Növekedj!

A szombati záró napon tartott morzsaszedegető, kiértékelő beszélgetésekből kiderült, hogy Isten igéjének életet adó ereje valamilyen formában mindenkit megérintett a hét során.


A tábor lelki vezetését Győri Péter Benjámin esperes, Kustra Csaba lelkész, Végh Miklós református lelkipásztor és Kiss Szabolcs Máté végezték.

Köszönet az evangélikus és református gyülekezet tagjainak és segítőknek, akik imádságaikkal, adományukkal és szolgálatukkal támogatták a tábor működését és az evangéliumban is megszólaló célját. 

Cikk és képek: Kustra Csaba

2016. június 11., szombat

A Börzsönyben és a Felvidéken kirándultak a Dél-Pest megyei Egyházmegye lelkészei

„Szemeiket a hegyekre emelték”

A síkvidéken élő, de még a dimbes-dombos területen lakó ember is rácsodálkozik a hegyek fenséges magaslataira. Az ilyen ember a zsoltáros szavaival együtt állapítja meg:
„Tekintetem a hegyekre emelem: Honnan jön segítségem? Segítségem az Úrtól jön…” (121. Zsoltár 1-2)


A Szolnoktól-Vecsésig, Maglódtól-Gyónig elnyúló; a Gödöllői-dombságtól az Alföldig terjedő Dél-Pest megyei Evangélikus Egyházmegye Lelkészi Munkaközössége június 8-9-én tartotta, szokásosnak nevezhető, csapaterősítő kirándulását – ezúttal a hegyek között.  A Varsányi Ferenc dunaharaszti lelkész, LMK elnök által szervezett út első állomása Nagybörzsönyben volt.  A település XIII. században épült Árpád-kori templomában Csadó Balázs irsai lelkész tartott úrvacsorás istentiszteletet. Ezt követően a Bányásztemplomot és a Vízimalmot tekintették meg Isten Igéjének szolgái.

Útjuk innen a börzsönyi Fekete-völgybe vezetett, ahol festői környezetben foglalták el szállásukat. Itt lehetőségük nyílt egyéni elcsendesedésre, csoportos beszélgetésekre. Győri Péter Benjámin esperes vezetésével megvitatták a lelkészi életpályamodell kérdéseit.  Kikapcsolódásukat kerékpározás, pecázás, túra, szauna, úszómedence, különböző társasjátékok segítették.

Másnap a Felvidéken folytatódott a program. A szentantali Koháry-Coburg kastély felkeresését követően, a hegyekkel övezett, káprázatos fekvésű Selmecbányán megnézték az Óváros nevezetességeit.  Az evangélikus templomban erőtől áthatottan énekelték el Luther himnuszát: az „Erős vár a mi Istenünk”-et. Elgondolkodtak a bányaváros magyarságának és evangélikusságának nagyarányú megfogyatkozásán, valamint a selmeci Evangélikus Líceum – ahol egykor Petőfi és Mikszáth is tanult - lehangoló állapotán. 

Egy kirándulásról természetesen a gasztronómiai élvezetek sem hiányozhatnak. Többen megkóstolták a brindzás sztrapacskát, jó szlovák sört kortyolva hozzá.

Az út utolsó állomása Zólyom vára volt, ahol a legjelentősebb reneszánsz költőnk, Balassi Bálint született.

A Dél-Pest megyei Evangélikus Egyházmegye lelkészi kara személyi változáson megy át. A kirándulás végén Péter Zoltán lelkész és Zahorecz Pál lelkészjelölt elköszöntek szolgatársaiktól, mivel másik egyházmegyében folytatják szolgálatukat. A maradók a szeretet kíváncsiságával várják új kollégáikat Ceglédre és Pilisre, azzal a reménységgel, hogy jövőre velük együtt kirándulnak majd.

Addig is a Dél-Pest megyei fraternitás tagjai, szívükben őrizve jól sikerült kirándulásuk emlékét, tekintetüket a hegyeken túlra, Istenre emelik, tudva: onnan jön segítségük.

Németh Mihály

2016. június 10., péntek

Tisztségviselők találkozója Pilisen

Közösség a küldetésben címmel az egyházmegye tisztségviselői 2016. május 21-én, szombaton, Pilisen gyűltek össze.


A nap témáját Győri Péter Benjámin esperes vezette. A találkozón belül Fodos Gábor új gyűjteményi felelős beiktatására is sor került.


Az esperes felvezető gondolatai után csoportos beszélgetések és egyéni hozzá-szólások segítették a résztvevőkben a téma elmélyítését. A vendéglátásért köszönet a helybeli gyülekezet lelkes csoportjának helytállásáért.

Képek: Kustráné Balázs Mónika

2016. április 25., hétfő

"Hirdessétek" - énekkari találkozó Szolnokon

A Dél-Pest Megyei Egyházmegye gyülekezetei 2016. április 24-én dél-után 4 órai kezdettel, a Szolnoki gyülekezet templomában tartották az énekkari találkozót. 
Ebben az esztendőben a házigazda szolnoki gyülekezet mellett, az alberti, pilisi, vecsési, ceglédi, maglódi énekkarok érzékeltették azt a munkát és szolgálatot, amit ezen a téren a gyülekezetben végeznek. 


Győri Péter Benjámin esperesként és házigazdaként az 1Péter 2,9  ige alapján köszöntötte az egybegyűlteket:
„Ti pedig választott nemzettség, királyi papság, szent nemzet, Isten tulajdon népe vagytok, hogy hirdessétek a hatalmas tetteit annak, aki a sötétségből az ő csodálatos világosságára hívott el titeket.”
 Az esperes köszöntő gondolataiban kiemelte, hogy a hiteles gyülekezeti éneklés lényege az minden időben egy természetes visszatükröződése Isten lényének. Amennyiben ez nem így van, az baj. Ha nem isteni jó, akkor Isten hiányzik belőle. Ez az énekkari találkozó is azért jött létre, hogy itt vele találkozzunk. 


A találkozó Hepp Éva egyházzenei felelős az alberti gyülekezet karvezetője szervezésével és vezetésével valósult meg. Ez nem csak az előkészületekben, hanem a közös záró ének levezetésében is megmutatkozott. Az alkalmon meghívottként részt vett a szolnoki TV stábja is, akik interjúkkal és néhány perces felvétellel adtak hírt az egész város felé mindarról, amik a templom falain belül történtek.  A nap izgalmait szeretetvendégség zárta le. Köszönet érte a házigazda szolnoki gyülekezetnek. 

Szöveg és képek: Kustra Csaba